O menštruačnom kalíšku ste už určite počuli. Niekoľko žien vo vašom okolí, ak berieme do úvahy aj ľudí, ktorých sledujete na internete, ho používajú. Veľa žien ho ale nechce ani vyskúšať. Dôvodov môže byť veľa, ale najväčší je asi ako vždy – strach z nepoznaného. Menštruačný kalíšok je predsa niečo úplne iné ako vložka a mnoho žien používa výhradne iba tie. Tampóny môžu spôsobiť syndróm toxického šoku a to nechce žiadna. Ja nie som zástankyňou čisto tampónov, ani vložiek.
Ja osobne som posledných pár rokov používala tampón prvé dva dni pre lepší pocit, s vložkou ako zálohou. Potom už iba vložky, pretože som cítila, že tampóny mi dlhodobo nerobia dobre a nechcem riskovať. Okrem toho všetky vieme, že vložky tiež nie sú výhrou. Sú záťažou pre naše peňaženky, voľnosť, slobodu a rozsah pohybu počas celého cyklu. Toto všetko mi kalíšok vrátil, zistila som viac o svojom tele, koľko zo mňa naozaj vytečie a akú to má konzistenciu. A že menštruácia ako taká vlastne vôbec nie je taká nechutná, čo vo mne vzbudzovali hygienické pomôcky.
V článku sa dozvieš:
- Moje obavy,
- O OrganiCup,
- Akú veľkosť si vybrať,
- Ako používať menštruačný kalíšok,
- Ako kalíšok vybrať,
- Kedy ho používať,
- Moje skúsenosti,
- Výhody a nevýhody,
- Kde kalíšok kúpiť.

Moje obavy
Predtým, ako som kalíšok začala používať, som mala dosť trápne otázky a obavy, ktoré sú mi teraz už smiešne.
Nevyleje sa to, keď budem ležať alebo sa nakláňať? A čo vo vode? Budem si to vedieť zaviesť? Bude to bolieť? Vyberiem ho? Neviem akú veľkosť si mám vybrať. Čo potom na verejných toaletách?
Všetky tieto otázky majú veľmi jednoduché odpovede. Po prečítaní tohto článku môžete na strach alebo neistotu zabudnúť. Ja sama som dôkazom, že to nie je len výmysel predajcov menštruačných kalíškov a influencerov. Pretože nie som ani jedno a som taká ako vy. Tá, čo sa bála, že si nebude vedieť zaviesť kalíšok a vyleje sa, keď si ľahne.
O OrganiCup
- vegánsky
- netestovaný na zvieratách
- hypoalergénny
Ja som si zakúpila OrganiCup spolu so sestrou v akcii „kúp 2, platíš 1“ čo bol impulz, že idem do toho a nebudem to odkladať. Cena sa nám rozrátala na polovicu, takže ma kalíšok vyšiel 12€. Normálne stojí 24€, čo je smiešna suma oproti tomu, čo zaplatíte za pol roka kupovania vložiek a tampónov. A ešte si predstavte ten odpad, ktorý zanecháte. Nasiaknutý „krvou“, ktorú žiadna pračka nevyperie a z použitých vložiek sa nevyprodukujú ďalšie a ďalšie.

Akú veľkosť si vybrať?
Väčšinou majú všetky kalíšky (aspoň tie, ku ktorým som sa dostala) dve veľkosťi – malé/veľké alebo A a B. OrganiCup má dokonca veľkosť aj „mini“, ktorý je určený pre teenegerky.
- A – malé sú pre ženy, ktoré ešte nerodili vaginálne a do 30 rokov,
- B – veľké sú pre ženy po pôrode, po 30-tke,
- kalíšok môžu používať aj panny.
Na každej stránke daného obchodu sú napísané ich rozmery, podľa čoho sa môžete samy rozhodnúť, u koho si kalíšok vyberiete. Ja som vyberala podľa overenej značky o ktorej som už čítala, aj o skúsenostiach a tak som veľmi ani neuvažovala nad veľkosťami či značkami. Ale samozrejme, obavy som mala aj ja, či bude sedieť. Teraz, po druhom mesiaci môžem povedať, že sedí. V ten prvý som si nebola až taká istá.

Ako používať menštruačný kalíšok
S každým kalíškom príde aj návod na použitie a preto je dobre si ho pre istotu pozorne prečítať, aby sa predišlo chybám. Vo všeobecnosti je to ale veľmi podobné.
Kalíšok po vybratí z obalu treba pred menštruáciou vždy vyvariť na asi 3-5 minút. Kalíšok vyberiete, prepláchnete s vodou a môžete zaviesť. Ja zvyknem ešte pre istotu kalíšok krátko umyť mydlom, ktoré potom poriadne z kalíšku zmyjem, no je treba zvoliť správne, nie hocijaké. Netreba zabudnúť umyť si aj ruky.
Kalíšok môžete mať zavedený až 12 hodín bez prestávky, no záleží od sily vášho cyklu. Takto si za celý deň vyberiete kalíšok len 2x a máte celý deň pokoj. Aj cez noc. Po každom vybratí kalíšok jednoducho vylejete do záchodu/sprchy, podľa toho kde ste, poriadne umyjete vodou a znova zavediete. Opäť, umyť ruky!
Zavádzanie
Nájdite si vhodnú polohu. Či už ste na záchode alebo v sprche, nájdite si čas a skúšajte, ako vám je to najpohodlnejšie, najľahšie a dokážete sa pri tom uvolniť. To je najhlavnejšie. Inak vám pôjde kalíšok zaviesť ťažko. Ja sama som raz mala deň, kedy mi to nijako nešlo a tak som sa postavila, „otriasla sa“, zhlboka nadýchla a povedala si, že veď mi to doteraz išlo, pôjde aj teraz. A išlo to.

Na zavedenie menštruačného kalíšku poznám 3 spôsoby. C-fold, Punch-Down Fold a Triangle. Ako prvý som vyskúšala Punch Down Fold, no nebola som si vôbec istá, či sa dobre otvoril. Používala som ho prvý mesiac a aj možno preto zo mňa vytekalo viac, než ten druhý. Mne ten spôsob nesadol a C-fold sa mi nezdá, že by bolo pre mňa príjemné, tak som hľadala iné spôsoby. Triangle mi plne vyhovuje. Má tenší začiatok ako pri Punch-folde a (takmer) vždy som si bola istá, že sa mi otvoril. Hľadajte, skúšajte.
Kalíšok by mal vytvoriť zvuk prisiaknutia, no nie vždy to počuť a nie každý to cíti/počuje, preto je najlepšie si prstom skontrolovať, či neostalo niečo zložené. Aby sa potom nestalo, že za hodinu zistíte, že tečiete a musíte to celé absolvovať znova.
Tu dole je video, ktoré som k tomuto článku vytvorila a na jeho konci sú všetky tri spôsoby zloženia názorne ukázané. Poteší ma, ak si ho pozriete.
Ako kalíšok vybrať?
Každý kalíšok má na konci „chvostík“, ktorý by mal byť skrytý, nemal by trčať a vždy je možnosť ho zastrihnúť podľa potreby. Ako prvé je najlepšie si ho trochu povytiahnuť za tú stopku a potom s prstom odlepiť od steny a pomocou svalov spodného brucha si pomôcť, aby sa ľahšie vybral.
Čistenie
Jednoducho vypláchnuť vodou tak, aby neostala žiadna nečistota. Doma je to jednoduché, pretože nikomu nezavadziate, máte svoj čas a nikomu nebudete nechutná.
- Na verejných záchodoch použite fľašku s vodou pokiaľ sú umývadlá spoločné. Je dobré preto nosiť vždy fľašku, ktorú si prípadne dopustíte na verejných záchodoch.
- Ak ste odvážne a je vám jedno, že na vás budú pozerať s nepochopením, môžete si ho ísť aj prepláchnuť k umývadlám, je to na vás.
- Ak zabudnete vodu a nemáte odvahu, jednoducho kalíšok poriadne pretrite servítkou, toaletným papierom, hlavne neparfumovaným. Hneď ako budete môcť si kalíšok poriadne umyte. K dispozícii sú aj špeciálne servítky.
Myslím, že nie sú iné prípady, kedy by bolo čistenie problematické kvôli miestu. Buď ste v kabínke s umývadlom či bez a v niektorých prácach je aj sprcha, ktorú môžete tiež využiť. Najmúdrejšie je ale v bežnom živote nastaviť si to tak, aby ste si kalíšok pri nezmenených podmienkach vyberali kvôli pohodliu minimálne prvé mesiace vždy doma.

Kedy je najlepšie kalíšok používať?
Kedykoľvek. Myslím, že nie je dôvod nosenie odkladať alebo používať len v určitých prípadoch. Samozrejme, to sa (podľa mňa) netýka úplne prvého zavádzania. Prvý deň – dva, kedy si kalíšok plánujete dať je najlepšie byť doma. Aby ste mali dostatok času nájsť si váš spôsob, pri ktorom si budete isté, že je správne zavedený a hlavne, odsledovať si, či ste to spravili dobre. Ako sa správa počas chôdze, či vám netreba stopku zastrihnúť, zatlačiť hlbšie, zvoliť iné zloženie kalíšku, či vás niečo netlačí – čo by nemalo. Nemali by ste o ňom ani vedieť.
Ja som mala šťastie, že som mohla ostať doma prvý deň a zvyknúť si. Nebolo to všetko ale také jednoduché, nakoľko som druhý deň som musela ísť do práce. Umývadlo som mala v dosahu rúk, no kedže som nebola zvyknutá a naučená pracovať s kalíškom rýchlejšieˇa obratnejšie, prišiel zákazník a ja som musela vybehnúť obslúžiť ho. A hneď potom sa vrátiť ku kalíšku, ktorý ma čakal na záchode a dúfať, že to už stihnem.
Preto je najlepšie, ak sa dá, naplánovať si to tak, že ten prvý deň-dva budete doma či niekde, kde budete mať toľko času koľko potrebujete na dôkladné vloženie.
Moje skúsenosti s použitím
Kalíšok som si zatiaľ vždy, okrem dvoch razov, zavádzala v sprche. Najprv to išlo dosť ťažko, nevedela som, či ho dokážem „prestrčiť“ a bol to celkom iný pocit, ako keď si zavádzate tampón. Prvé zavedenie malo pár bolestivých momentov, ale nič čo by sa nedalo vydržať. Skôr nepríjemných. Išlo o to, aby bol v dobrom uhle a pomohla mu trošku s prstom. Nevedela som, či je správne hlboko, či sa naozaj prisal a tak som si ho vybrala a skúsila znova. Aby som vedela.

Nosila som vložky, keby náhodou, a vždy mi niečo ušlo. No pokojne by som mohla mať iba intímku, veľa toho nebolo. V prvé dva dni som mala najplnší kalíšok, samozrejme. V ten najsilnejší, druhý deň bol za 7 hodín plný po takmer 2. rysku. Za 12 hodín v druhom mesiaci, v najsilnejší deň, bolo takmer po 3. rysku (niečo pod názov OrganiCup na kalíšku). A to vám poviem, že v prvé dva dni som takmer stále pretekala, kým Always neprišli s nočnými vložkami rôznych tvarov. V prvé dva dni som vždy každé 3 hodiny, niekedy aj dve, vymieňala vložky kvôli presiaknutiu a pohodliu. Tampón mi málokedy vydržal 8 hodín.
Od tretieho dňa som mala väčšinou kalíšok plný po 1. rysku (aj menej) a večer absolútne nič, prípadne pár kvapiek. Počas druhého mesiaca som kalíšok používala naozaj každých 12 hodín a po prvých 2 dňoch aj bez vložky.
Vo vyťahovaní som si našla cvik a už sa mi nestalo, ako v úplne prvé dva dni, že by sa mi akoby skĺzal a vadil pri chodení. V prvý mesiac som to po 4 dňoch vzdala, pretože som bola unavená. Kalíšok som si vymieňala po 2-7 hodinách, niekedy 4 krát za deň a nechcelo sa mi. Okrem toho, takmer som ho nevybrala a mala som tiež pocit, že ho tam nedokážem dať v posledné dni, kedy už toľko netečie. Ale to je blbosť. Nosiť ho viete do úplne posledného dňa menštruácie.
Výhody a nevýhody kalíšku
Roky dozadu, keď som po prvýkrát začala nosiť tampóny kvôli hroznému obmedzovaniu, aké spôsobovali vložky, som ho na turistike musela vymeniť. Použitý som bola nútená poriadne obaliť, dať do sáčku a celý zvyšok cesty niesť v taške. Trošku nechutné, ak máte srdce a nevyhodíte použitý tampón či vložky do prírody.
S kalíškom je to o to jednoduchšie, že vydrží dlhšie a tak takáto situácia ani pravdepodobne nenastane. A keď už, je viac prírodné vyliať „krv“ a trochu to rozmixovať s vodou, keď si nad tým umyjete kalíšok. Veď v prírode robíme aj iné potreby ak treba.
Okrem toho, s kalíškom môžete:
- plávať,
- cvičiť bez pocitu, že vám je vidieť vložka,
- voľne sa hýbať,
- ja som zvykla mať dosť obmedzené pohyby a už drep či roztiahnutie nôh bol celkom zázrak,
- prespať celú noc bez pocitu vlhkosti a pretečenia,
- ležať na posteli s menštruačnými bolesťami bez toho, aby som sa bála pretečenia,
- zabudnete, že nejaký kalíšok máte – tak je pohodlný,
- príliš rýchlo si zvyknete, že pol dňa nemusíte nič robiť a zabudnete, že vôbec máte menštruáciu (ak sa nebavíme o bolesti),
- cvičiť jógu,
- váľať sa po vašom partnerovi,
- vyhodiť všetky menštruačné nohavičky a začať nosiť biele čipkované!

Mne sa po týchto dvoch mesiacoch neuveriteľne vydýchlo, mohla som cvičiť, čo som nikdy počas menštruácie nerobila (ak teda nemám bolesti), mohla som ísť pokojne plávať a nemusela si kalíšok potom vymieňať, mohla behať celý deň po meste a nosiť šaty bez toho, aby som riskovala únik nejakého zápachu. Ten určite poznáme.
Nevýhody kalíšku
Napriek tomu, že produkujem menej odpadu a kôš na záchode nezaplním ani za mesiac, nie to za týždeň, má to pár múch.
- Na začiatku sa môže stať, že vám nesadne veľkosť.
- Vložky neprestanete používať lusknutím prsta, ak teda nemáte látkové. Určite nie hneď prvé mesiace, pretože potrebujete minimálne intímku, ktorá zadrží prípadné uniknutia, kým sa to všetko naučíte. V každom prípade, už tak šetríte peniažky aj prírodu.
- Kalíšok sa môže „stratiť“. Stalo sa mi, že sa mi chvost kalíšku zapatrošil, nemohla som ho nahmatať a aj kalíšok bol hlbšie než mal. Myslela som, že je to katastrofa a budem musieť ísť gynekológovi, aby mi ho vybral. Ale budem sa opakovať. Uvoľniť sa, nestresovať a znova pátrať. Podarilo sa takmer hneď. Potom som zvyšok menštruácie nosila len vložky.
- Viac ako 12 hodín by nemal byť zavedený. Ale stane sa, že zabudnete, že ho vlastne máte. Tak nezabúdať!
- Vyberanie je trošku nepríjemné, ale je to všetko o zvyku a zručnosti.
- Môže sa stať, že neodhadnete, kedy príde „červená“ a nebudete mať možnosť vyvariť si kalíšok. Preto je lepšie mať nejaké vložky pri sebe aj tak. A ak chcete žiť ekologickejšie, tak látkové.
- Nie každému môže vyhovovať. Možno sa stane, že aj napriek všetkému vám to nebude sedieť, preto odporúčam ísť čím skôr doktorovi, aby vás prehliadol a nespôsobili ste si iné ťažkosti. Jednoducho to možno pre vás nebude. To ale neviete, kým nevyskúšate.

Kde kúpiť kalíšky
- OrganiCup – výhodou je, že po 90 dňoch vrátia peniaze, ak nie ste spokojní a majú aj veľkosť mini,
- LUNACUP – vyrobený v ČR,
- Ekomarket – na výber rôzne kalíšky, veľkosti aj látkové vložky (tie si plánujem ešte zaobstarať),
- LadyCup – vyrobené v EÚ ( nenašla som špecifikované) a predávajú aj vložky,
- PLANTKISSED – nepredávajú iba kalíšky, ale aj iné produkty pre vnútornú/vonkajšiu krásu od iných značiek.
Budem rada, ak mi napíšete vaše skúsenosti, obavy či nejaké otázky, ktoré vás ešte zaujímajú a zabudla som ich spomenúť. A nakoniec základná otázka, používate kalíšok alebo sa ešte len chystáte?
Ak sa ti blog páči, určite ma podpor sledovaním blogu alebo Instagramu. Nájdeš ma pod všetkými týmito platformami.
FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TRENDBOOK
6 komentárov
Super nápomocný článok. 😉 Páči sa mi, že si otvorene napísala aj o tom, že začiatky bývajú ťažké. 🙂
Sabi z blogu Beautiful savage
Bez toho by mi bolo aj blbé uverejniť tento článok. Lebo začiatky sú vždy ťažké, ani tampóny nie sú pre začiatočníčky jednoduché. 😀 A povedzme úprimne, ešte stále ma niečo prekvapí a bude určite aj pokračovanie niekedy neskôr. 🙂
no ja stále neviem či do toho ísť alebo nie 😀
WHEN PIGS FLY
podľa mňa za skúšku nič nedáš. Keď si človek zvykne a chytí v tom nejakú tú prax, hneď si to obľúbi a je to 100x pohodlnejšie. Ale všetko má svoje pre a proti 😀
Odkedy mám HAK, tak reálne mám menštruáciu 2 dní. Ostatné dni sú také premenlivé a stačí mi v pohode intímka, ktorú max. 5krat vymením. Rozmýšľala som nad týmto práveže, ale keď sa nad tým zamýšľam…. Kvôli 2 dňom menštruácie na to nemám absolútne chuť. 😂
tak to by sa ani mne teda veru nechcelo 😀